Soyut düşünme yetisi psikoz hastalarında (gerçeği test etme yetisi bozulduğunda) bozulur. Psikiyatrik muayenede hastadan bir atasözü veya deyimi açıklaması istenir. Örneğin “damlaya damlaya göl olur” atasözünü hasta, “çeşme açık kalır ve damlarsa biriken su göl yapar” gibi somutlaştırdığı bir cevap ile size açıklar.

“Bir dikili ağacı olmamak” deyimi ile kişinin malının, mülkünün, evinin olmadığı kastedilir. Ancak bugün ben de kısa bir süreliğine soyut düşünme kabiliyetimi yok saymak istiyorum.

Geçen yıl ilk görev yerim olan Afyon/Kızılören ilçesine uzun bir aradan sonra ziyaret amaçlı uğradım. Evliliğimde ilk yaşadığım kiralık evin bahçesinde, 1999 yılında kızımın doğumuna binaen diktiğim üç ağacı görünce oldukça mutlu oldum. Her biri ürün veren koca ağaçlar olmuşlardı.

Bugün itibariyle bir değil yirmiye yakın dikili ağacım var ve göğsümü gere gere bir vatandaşlık görevimi yerine getirdiğimi söyleyebilirim.

Günümüzde var olan ağaçların kesilmesine üzülmemiz güzel de (olması gereken insani tepkiyi veriyor olmamız), sadece üzülmekle kalmamamız ve bulduğumuz her uygun yere ağaç dikmemiz daha güzel. Bu vesileyle yarın evde oturmak yerine yakınlarınızda bir yere daha sonra büyüdüğünü gözleyip mutlu olabileceğiniz ağaçlar dikmenizi tavsiye ederim.

Artık fabrika ayarlarıma dönüyorum ve soyut düşünerek diyorum ki Allah gönlünüze göre hesabını verebileceğiniz mal ve mülkü de size versin ki “dikili bir ağacınız olsun”.

Dr. Hasan Basri İzgi

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here