Şayet “bıktım bu monoton yaşamdan, çocukluğumu özlüyorum” veya “gelecek kaygım çok fazla, beni nelerin beklediğini çok merak ediyorum” düşünceleri sizde varsa bu yazıyı sonuna kadar okuyabilirsiniz ve sunulan önerileri dikkate alabilirsiniz.

Dün akşam “denge (homestazis)” konulu bir semineri, katılımcıları ağırlıklı olarak tıp fakültesi öğrencileri olan bir topluluğa sundum. Karşımda eğitim hayatının başlarında olan, idealist, gelecekle ilgili hayalleri bulunan ve bilgiye aç gençler vardı. Beni 22-23 yıl öncesine döndürdüler, hem heyecanlandım hem de farklı bir haz aldım ve seminerin sonunda onlara: “sizler benim geçmişimsiniz, ben ise sizin geleceğinizden bir örneğim, lütfen mesleki geleceğiniz ile ilgili aklınıza takılanlar varsa bana sorunuz” dedim.

Gerçekten bazen şu anımızdan geçmişimize kaçmak ve bazen de geleceğimiz hakkında tahminlerde bulunmak istiyoruz. Bu isteğimizin karşılanması için yapabileceklerimizi sizlere öneri olarak sunuyorum. Umarım ki daha sonraya ertelenmeden bu hafta sonu yaparsınız!

* Öğrencilik yıllarına özlem duyanlar, çocuğu ile birlikte performans ödevi yapabilir, resim çizebilir. Okula birlikte gidip bahçede bir teneffüs boyunca çocukların arasında havayı soluyabilir.

* Üniversite yıllarını özleyenler hafta sonunda birkaç saatini bir öğrenci yurdunda gençlerle sohbet ederek geçirebilir.

* Çocukluğunda oynadığı oyunları özleyenler, hafta sonu mahallenin çocukları ile o oyunları oynayarak geçirebilirler (bu vesileyle zamane çocukları da o oyunları (ip atlama, bilye ve top oyunları vs.) öğrenirler). “Bir taşla iki kuş vurmak” isteyenler, “Çocuk Esirgeme Kurumu’nda” bulunan çocuklarımızı ziyaret edebilir ve kısa süreli de olsa gönüllü annelik ve babalık yapabilirler, onlarla oynayabilirler.

* Geleceği görmek isteyenler akraba içindeki büyüklerini ziyaret edebilirler. Bugün yaşadığı yoğun tempodan dolayı yarına ümitkâr bakamayanlar, hafta sonu “Darülaceze” ve yaşlı bakım evlerine gidip oradaki pir-i fanilerimizin hayat hikâyelerini ve tecrübelerini dinleyebilirler. Daha da sonrasını bilmek isteyenler ise kabir ziyareti yapabilirler.

* Sağlığının gidişatı için endişe edenler, hasta ziyareti yapabilirler. Akıl sağlığının önemini anlamak için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin çok güzel bahçesinde hem yürüyüş yapabilirler hem de hastalarla hal-hatır soruşabilirler.

Öneri listesi uzar-gider. Önemli olan önerilerin eyleme dönüşmesidir. Gençlerle bir olup genç kalabilen yaşlı-delikanlılar ve büyükleri ile irtibatı koruyup hayata pozitif bakabilen olgun-gençler gibi olmak ümidiyle.

Dr. Hasan Basri İzgi

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here