Darısı başınıza, 7 yıl oldu sigarayı bırakalı. Onunla karşılıklı sigara içtiğimizde Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisiydim. Sigara için kısıtlamalar yeni başlamıştı: “gaz odası” dediğimiz sigara içme alanında tekerlekli sandalye üzerinde idi ve sigarayı bir akrabası tutuyordu. “Burger Hastalığı” nedeniyle her iki kolu ve bacağı kesilmişti (tek çaresi sigara bırakmak olan, kılcal damarları tutan ve sigaraya devam edildiğinde oluşan gangrenler nedeniyle ekstremitelerin ampütasyonuna (kesilmesine) neden olan bir hastalık: Burger hastalığı). Sözü manidardı: “ben bu illet için sağlığımı kaybettim, geri dönüşüm yok, bununla öleceğim”.

Göğüs Hastalıkları uzmanı arkadaşımın, muayene sonrasında söylediği “KOAH olmaktan kurtulman için hemen sigarayı bırakman gerekir” sözünden yaklaşık 4 yıl sonra, merdiven çıkamaz hale gelince kurtuldum sigaradan.

Doktorunun uyarısına rağmen var olan olumsuz tutumlarını sürdüren insanlar: örneğin karaciğerde siroz başlangıcı şüphesi olmasına rağmen alkol kullanmaya devam edenler, beyinde yıkım olmasına rağmen uyuşturucu kullanmakta ısrar edenler, akciğerleri iflasın eşiğinde olmasına rağmen sigara tüttürmek için can atanlar, morbid obesitesine rağmen boğazına “dur” diyemeden (diyetine dikkat etmeden) kilo almaya devam edenler, hayati önemi olan ilaçlarını (insülin, kalp ilaçları vs.) kullanmayı bilinçli olarak aksatan hastalar… için bu durumu “gizli intihar” olarak değerlendirmek hata olmaz (intihar: ölüm sonucunu doğuracağını bilerek bir canlının kendisinin yaptığı eylem ve bireyin bilerek/isteyerek hayatına son vermesi).

 

Dr. Hasan Basri İzgi

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here