Özel ve güzel bir tıp alanıdır psikiyatri. Hastalarınızın mahremiyeti çok önemlidir. Derler ki; bir insanın hayatında mahremiyeti için üç önemli kişi vardır: avukatı, mali müşaviri ve psikiyatristi. İlgi alanı, sağlıklı insanların danıştığı herhangi bir konudan en komplike hastalıklardan biri olan şizofreniye kadar geniş bir spektrumu içerir.

Branşımızın gereği bize sık sorulan sorulardan biridir: “hangi kitabı okumalıyım?”. İşin gerçeği kütüphanelerde, kitabevi raflarında pek çok yazılı materyal ve internette de sayısız doküman, literatür bilgisi var. Bir taraftan okuma yüzdesinin oldukça düşük olduğu, kitap okuyan bireylerin parmakla gösterildiği memleketimizde bu soruyu soranları tebrik etmek gerekir. Diğer taraftan çağımızda bilgiye ulaşmanın ne kadar kolaylaştığını bilmeli ve bu zenginliğin hakkını vermelidir (çocukluğumda İl Halk Kütüphanesi’nde bir kitaba ulaşmak için harcadığım emekler aklıma geldikçe “bugünümüze ne kadar şükretsek azdır” diyorum).

Gelelim asıl değinmek istediğim konuya! Teorik bilgilere ulaşmak elbette çok güzeldir, ama pratik bilgiyi yaşayarak öğrenmek çok daha güzeldir. Bu konuda yapılması gereken ise “toplum” kütüphanesi raflarında bulunan “özel insanlar” kitaplarını okumak ve düşünmektir.

İlk görev yerimde, dedikodu kazanı oldukça yoğun kaynardı. Bu ortamda, ilk arabamı almama vesile olan rahmetli Baki amca (2. el araba alım-satımı yapardı) hakkında herkes “güvenilir adam” derdi. Var olan borçlarım konusunda ne senet istedi, ne derdine düştü. Sadece halen hatıra olarak sakladığım el kadar kâğıt parçasına el yazısı ile alışverişimizi yazdı. “İnsana güvenme/güvensizlik duyma dengesi” konusunda okunması gereken bir başyapıttı.

Olumsuzluklar karşısında hemen demoralize olan kişilere önereceğim kitap: “Şükür Ahmet”. Başına gelen tüm olumsuzlara göğüs germeyi başaran ve her birinden arifane dersler çıkaran bir halk insanıydı. Varlık içinde olup da mutsuz ve yalnız yaşayanlara “Yenilsin-İçilsin Kadir Ağa” kitabını tavsiye edebilirim. Orta halli bir insan olmasına rağmen elindeki kuru ekmeği bir diğer insanla paylaşabilen ve vermenin hazzını yaşayarak öğrenmiş olan bir insandı.

Bu insanları gözlemleyerek bir şeyler öğrenmek daha kalıcı olmaz mı? Biliyorum ki benzer şekilde tavsiye edilebilecek nice yaşayan kitaplar çevrenizde bulunmakta. Yeter ki okuyalım ve kıymetlerini bilelim.

 

Dr. Hasan Basri İzgi

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here