Bağımlılığın her türlüsü zararlıdır: alkol, madde bağımlılığı gibi internet bağımlılığı da kişinin yaşamını olumsuz etkiler. “Onsuz yapamıyorum, o olmadan asla” olarak düşündüğümüz her şey (sevdiğimiz insan, kullandığımız teknoloji harikaları vs.) bağımlılık objemiz olabilir. “Doğal ortam olması çok güzel ama orada internet çekmiyor, bu nedenle ailem ile birlikte tatile gitmekten vazgeçtim”. Bu vazgeçişin bize maliyeti; aile ilişkilerinin olumsuz etkilenmesi, doğal hayattan uzaklaşılması ve en önemlisi de bağımlılığın oluşmasıdır.
Artık aile içi sohbetler, yüz yüze gülümsemeler ve gerçek arkadaşlıklar kalmadı. Sanal bir hayatımız, sohbetlerimiz, eğlencelerimiz ve arkadaşlıklarımız var.
Teknolojinin efendisi olup yaptığı hizmetlerden faydalanmak yerine teknolojinin bize efendi olmasını sağladık, en kıymetli varlıklarımızdan biri olan zamanımızı teknolojiye kurban ettik.
Sorun kullandığımız teknolojide değil, teknolojiye kullanan bizde. Bilgiye ulaşmak için internet nimetini kullanabilecek iken interneti hatalı kullanıyoruz ve internetin bizim hayatımıza tamamen hâkim olmasıyla bağımlılığa davetiye çıkarıyoruz, efendimiz internete bağımlı köleler haline geliyoruz.
Şayet evimizde, sohbetimizde, buluşmalarımızda, işimizde ve hatta yatağımızda internetten fırsat bulup sağlıklı insani ilişkiler kuramıyor isek biliniz ki “internet bağımlılığı” gibi bir sağlık sorunumuz var. Bu durumda yapılması gereken diğer bağımlılıklarda (alkol, madde vs.) olduğu gibi bir psikiyatri uzmanından yardım almamız. Çünkü bağımlılık sorununda “ben kendim hallederim” yaklaşımı tedavinin gecikmesine ve bağımlılığın müzminleşmesine neden olur.
Dr. Hasan Basri İzgi

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here