Madde bağımlılığı kişiye bağımlı olduğu maddeyi almadığında titreme, terleme, uyku bozukluğu, sinirlilik gibi olumsuzluklar yaşatan, kişiyi maddeye ulaşmak için yasa dışı yollara başvurmayı göze aldıracak hale getiren ve zaman içinde organlarda büyük tahribata hatta kişinin ölümüne yol açabilen bir bağımlılıktır.

Özellikle gençler madde bağımlısı haline getirilme konusunda hedef kitledir. Bu konuda ailelerin dikkatli olmaları gerekmektedir. Ebeveynler çocuklarına baskı uygulayarak, şüphe uyandıran yeni arkadaşlar edindiğinde görüşme yasağı koyarak, eleştirip yargılayarak değil, anlayışlı ve sevgi dolu davranarak, soğukkanlı bir tavırla yaklaşmalıdırlar.

Unutulmamalıdır ki baskıcı tutumlar, cezalar, suçlayıcı konuşmalar, yasaklar bireyin aileden daha fazla uzaklaşmasına sebep olmakta, yanlış kişilerle ilişki kurma ve zararlı maddelere yönelme tehlikesini arttrımaktadır.

Bir kişinin madde bağımlısı olup olmadığını ortaya çıkaran en güvenilir yöntem idrar tahlili olmakla birlikte, bazı belirtilerden yola çıkarak bu konuda fikir edinmek mümkündür. Bağımlı kişilerde görülen iştahsızlık, ciddi oranda kilo verme, soluk beniz, odaklanma, düşünme yetilerinde sorunlar, uyku bozuklukları gibi problemler madde bağımlılığı konusunda şüphe oluşturabilir.

Madde bağımlılığından kurtulmak için psikiyatristler müracaat edilecek ilk kişilerdir. Madde bağımlılığı tedavisi için devlet hastanelerinde veya özel hastanelerde bulunan AMATEM’ lere veya bu konuda uzmanlaşmış kliniklere başvurulabilir. Tedavide kişi vücudundaki maddeden arındırıldıktan sonra ilaç ve psikoterapi birlikte kullanılır. Bireysel ve grup terapileri tedavide çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Bıraktıktan sonra maddeye tekrar başlanmaması için psikoterapinin desteği şarttır.

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here