Ey erkekler! Eşlerinizin “özel günleri” var, haberiniz olsun. Çoğu çiftlerde çatışmaya ve sonrasında da iletişim kazalarına neden olan bu özel günleri öğrenmek istiyorsanız okumaya devam ediniz.

İlk akılda tutulması gereken “özel günler”: âdet döneminden 4-5 gün önce başlayan ve kanamanın başlaması ile 2-3 gün içinde sona eren süreçtir. “Adet öncesi gerginlik” denilen bu periyot pek çok kadında (%80) varken “âdet öncesi gerginlik sendromu” diye adlandırılan rahatsızlık boyutu nispeten daha az (%2-10) görülür (“Adet öncesi gerginlik” yazımızda detaylı bilgi vardır). Bu dönemde erkeğe düşen; bu sürecin, eşinin elinde olmadığını ve hormonların etkisiyle ortaya çıktığını bilmek, eşine destek olmak ve o dönemlerde mümkünse çoğu zaman susarak tartışmaya mahal vermemektir.

Diğer bir “özel günler” süreci ise sebepsiz ortaya çıkan, birkaç gün süren, eşinizin yüzünün kapkara kesildiği, ani tepkiler verdiği ve çoğunlukla olumsuz yanıtların konuşmasına hâkim olduğu bir dönemdir. O günlerde eşiniz içine kapanır ve sizden uzaklaşır. Genelde düşüncelidir. Erkeklere tavsiye edilmesi gerekenler: bu “özel günler” de “yine ne oldu?”, “niye bana karşı soğuksun?”, “bir sorun mu var?” gibi sorularla eşinizi bunaltmayınız, zira bu soruların cevabını o da bilmiyordur ve olay da sizinle ilgili değildir. Sabırla bu sürecin kendiliğinden geçmesini bekleyiniz ve mümkünse eşinizin gözüne gözükmeyiniz.

Gelelim pek çok erkeğin önemsemediği ve genellikle unuttuğu “özel günlere”: evlilik yıl dönümü, doğum günü, ilk tanışma günü… “Ben bu tarz yapay günlere karşıyım” diyen erkekler, konuyu istedikleri kadar kültürel, dini, ideolojik açıdan ele alsınlar ve istedikleri kadar “kazak erkek”, “radikal erkek”, “ben bilirim diyen erkek” olsunlar eşlerinin hafızalarına söz geçiremezler. Eşlerinin de bu tarz günleri önemsemediğini düşünseler de, erkekler bilmelidir ki, kadınlar bu günleri unutmuyorlar ve bu günleri unutan erkekleri bir şekilde cezalandırıyorlar: en azından ilk fırsatta lafı gediğine koyuyorlar ve serzenişte bulunuyorlar. Bir çift tatlı söz, gönül alacak bir hediye ile bu günleri pas geçmeden değerlendirmeye bakın ki ilgili eşler olasınız.

 

Dr. Hasan Basri İzgi

 

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here