Meslek hayatımda ilk göz ağrım, Afyon’un Kızılören ilçesi idi ve oradaki yaşlı insanlar (kadın/erkek) olumlu bir davranış sonrası “pek kadın olmuş” ifadesi ile takdirlerini bildirirlerdi. Halkımızın güzelliğidir: yerel ve doğal ifadeleriyle sizi düşünmeye sevk ederler. Bu ifadenin bana düşündürdüğü ana fikir, “takdir etmek güzeldir, güzel/zarif/duygulu ifade ile takdir etmek çok daha güzeldir”.

Yapılan olumlu bir eylemin/başarılan bir işin takdir edilmesini beklemek, takdir görmek, insan olarak hepimizin bir beklentisidir. Anne/babasından takdir gören çocuğun psikoseksüel gelişimi daha iyi olurken, öğretmeni tarafından takdir gören öğrencinin performansı ve başarısı daha çok olur.

Takdir etmenin tarzı da önemlidir. Kadın, duygusaldır/zariftir/güzellik odaklıdır: başı okşayarak, tatlı sözler söyleyerek, olumlu bakış sergileyerek takdir eder. Erkek, duygu fakiridir/kabadır/eleştiri odaklıdır: enseye tokat atarak, küfürlü-kötü söz söyleyerek, olumsuzlukları ön plana çıkararak takdir eder. Evet, her ikisi de kendi çapında takdir etmiştir, ancak erkeğin (babanın vs) takdir etmesi bile tekdir eder gibidir.

Aman ha! Yeri ve zamanı uygun olduğunda karşınızdakini takdir ediniz ve “pek kadın olmuş” deyiniz (bir erkek olsanız dahi).

Dr. Hasan Basri İzgi

 

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here