Evlilik hayatında kadın, çocuğuna karşı hem annelik hem de babalık yaparsa ne oluyor? Rol karmaşası sonucunda kadın sıkıntıya düşüyor ve “eşim çocuklara ilgisiz, onların hiçbir işiyle uğraşmıyor, tüm sorumluluğu bana bıraktı, tükendim artık” diye erkekten şikâyet ediyor. Kadın-erkek arasında iletişim sorunları artıyor ve karşılıklı suçlamalar başlıyor.

 

Hâlbuki her ikisi de rolünü oynasa ve kadın anneliğini, erkek babalığını yapsa daha iyi olmaz mı? Kadın kendine “dur” diyebilse ve çocuğun veli toplantısına gitme görevini erkeğe pas edebilse ne güzel olur. Erkek babalık görevini yaptığı için huzurlu olur ve bu paylaşım da eşler arası iletişime olumlu yansır.

 

Erkek rolünün gereğini bilse ve bir kadının anne olarak yapması gereken işlere müdahale etmese (kız çocuğunun ergenlik dönemi sorunlarını annesi yerine çok müdahil babası ile çözmeye çalışması ne kadar sağlıklı olabilir?). Bu örneklere benzer pek çok rol karmaşası, evlilik hayatında yaşanıyor ve sonrasında evlilik krizi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Evlilikte durum böyle, peki sosyal yaşamda veya iş hayatında farklı mı? Doktorun yerine doktorluk yapan hasta (ilacını bırakır, söylenenin aksine hastalığı artıracak işler yapar), hukuki konuları bilmeden, anlamadan hâkim, avukat gibi yorum yapıp kafa bulandıran akraba, “kraldan çok kralcı olan” ve amirinin yerine kendini koyup takım arkadaşına eziyet eden memur, kahve köşelerinde devlet kurup-yıkan ama eve ekmek götürmek konusunda gayreti hiç olmayan adam, öğretmenini cahillikle suçlayıp kendini geliştirmek için kılını kıpırdatmayan öğrenci… Günlük yaşamda pek çoğunu görebileceğiniz ve ikili ilişkilerde kaosa neden olan rol karmaşaları var.

 

Her birey kendi mevcut rollerinin (anne/baba, eş, evlat, iş, sosyal rolleri) hakkını verebilseydi ve sınırlarını geçip bir diğerinin rolüne müdahil olmasaydı daha sağlıklı bir toplum olmaz mıydık?

 

 

Dr. Hasan Basri İzgi

 

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here