Her insan sınav öncesi çeşitli dozlarda sınav stresi yaşayabilir. Stres normal ölçüde olduğunda çalışma azmini, konsantrasyonu pozitif yönde etkiler. Eğer sınav stresi bireyin çalışma temposunu düşürecek, başarısını engelleyecek boyuta ulaştıysa mevcut stresi yönetmek için çeşitli metodlar uygulanarak bunun üstesinden gelinebilir. Elbette bu dönemde ailenin desteği çok önemlidir.

Sınava hazırlanan kişi öncelikle hayatını sınavla sınırlandırmamalı, sınavda başarılı olma ya da başarısız olmayı kişiliğiyle bağdaştırmamalı, sınavı hayatının tüm amacı haline getirmemelidir. Sınavın geleceğinde önemli bir yeri olduğunun bilincinde olmalı fakat sınavda başarılı olamamanın hayatın sonu anlamına gelmediğinin farkında olmalıdır. Aile üyeleri bunu sınava hazırlanan bireye hissettirecek en etkili kişilderdir. Ailenin tutumu daima destekleyici, eleştirellikten uzak ve rahatlatıcı olmalıdır. Başkalarıyla kıyaslamalardan, sahip olunan kaygıların çocuğa yansıtılmasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bireyin sosyal hayatına zaman ayırmasına, arkadaşlarıyla vakit geçirmesine, boş
vakitlerinde sevdiği etkinlikler yapmasına fırsat verilmesi stresle mücadelede çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Sınava hazırlanan bireyin bilgi eksikliklerini tespit ederek eksiklikliklerini gidermeyi amaçlaması, bilinmeyenlere takılmak yerine bilinenlere, yeterliliklerine odaklanması, olumlu düşünce tarzını benimsemesi çok önemlidir.

Zamanı verimli kullanmayı öğrenmek, akla yatkın, dinlenme aralarını da kapsayan programlar hazırlamak ve bu programlara uymak başarıyı arttırıcı unsurlardandır. Bu konuda gerekirse bir uzman yardımı alınabilir. Stresin fazla olması halinde nefes egzersizlerinin, kasları gevşetme tekniklerinin uygulanması ciddi faydalar sağlayacaktır. Herhangi bir sporla uğraşmak da stres seviyesini düşürme konusunda fazlasıyla etkilidir.

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here