Stresle Başa Çıkma

STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Hayatın akışında her insan az ya da çok strese maruz kalır. Stres kararında olduğunda pozitif etkileri olabilir. Kişinin konsantrasyonunu arttırır, sorunlarla baş etme becerisini geliştirir; fakat stres fazla olduğunda kişinin hayatında fiziksel, psikolojik ve sosyal bozukluklara sebep olur.

Stres; kalp sağlığını, böbrek fonksiyonlarını, kas sistemini, sindirim sistemini olumsuz etkileyerek fiziksel hastalıklara yol açabilir. Aynı zamanda anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar ve sosyal çevreyle olan ilişkilerde kopuklukluklar doğurur.
Stresle başa çıkmak için daha önce stres altındayken fayda sağlayan metodları tespit ederek stres anında bu metodların yardımına başvurulabilir.

Özellikle iş hayatında düzenli olmak, zaman planlamasını doğru yapmak stresi azaltma konusunda oldukça etkilidir. Gerekirse yapılacak işlerin listesi hazırlanabilir. Stresle mücadelede yapmak istemediğiniz şeyleri yapmamayı ve yeri geldiğinde “hayır” demeyi başarabilmek çok önemli bir adımdır. Yapmak istemediğiniz ama yapmaya mecbur olduğunuz etkinliklerde yakınlarınızdan yardım isteyebilir, size eşlik etmelerini rica edebilirsiniz.

Stresle başa çıkmaya çalışırken; kendinize vakit ayırmanız, spor yapmanız, hobiler edinmeniz oldukça faydalıdır. Gevşeme ve nefes egzersizleri, meditasyon, yoga gibi aktiviteler, doğa yürüyüşleri stres unsurunu ortadan kaldırma konusunda etkili yöntemlerdir. Trafikte çok stres yaşayan biriyseniz daha tenha yollar keşfetmeniz veya toplu taşıma araçlarını tercih etmeniz sorunu çözebilir.

Stresi azaltma konusunda sosyal çevrenin etkisi büyüktür. Bu yüzden arkadaşlarınızla sık sık görüşmeniz, değişik yerleri gezmeniz, farklı etkinliklerde bulunmanız stresin etkisini hafifletir.

Paylaş

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here